Menu / Navigace Content / obsah

Drinks Nápoje

Beers

Brewing has been a traditional activity in the Czech Republic for centuries. This is evidenced by one of the oldest breweries in Bohemia, the Regent brewery, which was founded in 1379 by the Rosenberks. To date, this brewery has kept to the traditional method of brewing. It is interesting to note that there are more than 60 breweries in the Czech Republic.

Wines

In the Czech Republic, grapevines grow best in South Moravia. This is the area where the country’s first vineyards were established, around the year 300 A.D.

In the 13th century, the Czech aristocracy tried to fertilize barren fields. Most towns in North Bohemia had sloping land lots, which were, in combination with the local climatic conditions, suitable for growing grapevines. The wine trade boomed in this period, being much more profitable than the cereal trade. Viniculture therefore gained much in general popularity.

Spirits

Becherovka is a traditional, high-quality Czech liqueur made purely from natural ingredients. It is made from the spring waters of Karlovy Vary, high-quality ethanol, natural sugar and a very specific and harmonious mix of herbs and spices. Nothing else goes into the making of Becherovka.

The traditional quality of Becherovka has survived for centuries. At the beginning of its nearly 200-year tradition, Becherovka was actually not imbibed but was used as a stomach medicine in drops for better digestion. The reaction of the offer and demand caused its mass consumation in gastronomy and in households.

The origins of the bitter Fernet Stock date to 1927. The recipe is of course top secret, but core ingredients include herbs imported from the Mediterranean region and from the Alps.

Brandys

Among distinguished Slovak spirits, the most favorite is a plum brandy called Slivovica, aged for three years in oak barrels. Another leading brandy is a genuine juniper brandy called Borovicka which has a taste similar to that of dry gin.


Piva

Pivovarnictví má v Čechách již dlouholetou tradici. Jedním z nejstarších pivovarů v Čechách je Regent, který byl založen roku 1379 rodem Rožmberků. Tento pivovar používá od Té doby stejnou metodu vaření piva. Je zajímavé, že v Čechách existuje přes 60 pivovarů.

Vína

V České republice se nejlépe daří vínu na jižní Moravě. První vinice tam byly založeny kolem roku 300 n.l. Ve třináctém století se česká aristokracie pokoušela o zrúrodnění prázdných polí. Většina severočeských měst má svahovité okolí, které v kombinaci s klimatem je příznivé pro pěstování vína.

Obchod s vínem se v tomto období dařilo. Vinařství se stalo v Čechách velice populárním.

Bylinné likéry

Becherovka unikátní český, čistě přírodní likér, v němž se bylinky, cukr a koření snoubí s jemným alkoholem

K charakteristické chuti a zlatavé barvě Becherovky přispívá několikaměsíční zrání v dubových sudech. Becherovka je oblíbený aperitiv i účinný digestiv.

Fernet stock Rok 1927 se datem začátku výroby Fernet stocku. Recept je ovšem přísně tajen. Základními přísadami jsou středomořské a alpské bylinky.

Ovocné destiláty

Mezi všemi českými a slovenskými ovocnými destiláty je slivovice nejoblíbenější. Slivovice zraje tři roky v dubových barelech. Další velice důležitou pálenkou je Borovička, která chutná podobně jako suchý gin.

Events Upcoming / Připravované Udalosti

There are no upcoming events!